Political

Election 2016 Michigan Recommendations

SEIU Local 517M Recommended Candidates for National, Statewide, Local Races

President: Hillary Clinton

Congressional
Congressional 1 – Lon Johnson
Congressional 2 – Dennis Murphy
Congressional 5 – Dan Kildee
Congressional 6 – Paul Clements
Congressional 7 – Gretchen Driskell
Congressional 8 – Suzanna Shkreli
Congressional 9 – Sander Levin
Congressional 11 – Anil Kumar
Congressional 12 – Debbie Dingell
Congressional 13 – John Conyers
Congressional 14 – Brenda Lawrence

State Senate
State Senate 4 – Ian Conyers

State House Districts
State House 3 – Wendell Byrd
State House 4 – Rose Mary Robinson
State House 5 – Fred Durhal III
State House 6 – Stephanie Chang
State House 9 – Silvia Santana
State House 12 – Erika Geiss
State House 13 – Frank Liberati
State House 15 – Abdullah Hammoud
State House 16 – Robert Kosowski
State House 17 – Bill LaVoy
State House 18 – Kevin Hertel
State House 19 – Steve King
State House 20 – Colleen Pobur
State House 21 – Kristy Pagan
State House 22 – John Chirkun
State House 23 – Darrin Camilleri
State House 24 – Dana Camphous-Peterson
State House 25 – Henry Yanez
State House 26 – Jim Ellison
State House 27 – Robert Wittenberg
State House 28 – Patrick Green
State House 30 – Michael Notte
State House 31 – Bill Sowerby
State House 32 – Paul Manley
State House 35 – Jeremy Moss
State House 36 – Diane Young
State House 37 – Christine Greig
State House 39 – Michael Stack
State House 40 – Nicole Bedi
State House 41 – Cyndi Peltonen
State House 49 – Phil Phelps
State House 50 – Tim Sneller
State House 52 – Donna Lasinski
State House 54 – Ronnie Peterson
State House 56 – Thomas Redmond
State House 60 – Jon Hoadley
State House 62 – Jim Haadsma
State House 64 – Ron Brooks
State House 65 – Bonnie Johnson
State House 66 – Annie Brown
State House 67 – Tom Cochran
State House 68 – Andy Schor
State House 75 – David LaGrand
State House 85 – Anthony Karhoff
State House 86 – Lynn Mason
State House 87 – Eric Anderson
State House 89 – Tim Meyer
State House 91 – Colleen Lamonte
State House 92 – Terry Sabo
State House 94 – Kevin C. Seamon
State House 95 – Vanessa Guerra
State House 96 – Brian Elder
State House 97 – Robert Townsend
State House 98 – Geoff Malicoat
State House 99 – Bryan Mielke
State House 101 – Dan Scripps
State House 102 – Douglas Gabert

Statewide Judicial
Michigan State Supreme Court Justice – Deborah Thomas
Michigan State Court of Appeals – Cynthia Diane Stevens

Statewide Board of Education
Michigan State Board of Education – Ismael Ahmed, John C. Austin

Kalamazoo Area Races
Kalamazoo Public School Board – Lauren Freedman, George White

Lansing/Ionia Area Races
Eaton County Commissioner – Joe Brehler, Glenn Freeman
Ingham County Register of Deeds – Derrick Quinney
Ionia County Prosecutor – Kyle Butler
Ionia Circuit Court – Ron Shaffer

Macomb/Oakland/Wayne County Races
Detroit City Council – Janee Ayers
Macomb County Clerk/Register of Deeds – Fred Miller
Macomb County Public Works Commissioner – Anthony Marrocco
Macomb County Commission – Robert Mijac, Kathy Tocco
Macomb County Treasurer – Derek Miller
Macomb Circuit Court – Michael Servitto
Oakland County Commission – Colleen Crossey
Wayne County Sheriff – Benny Napoleon
Wayne Comm College Board of Trustees – Scott Holiday
Wayne County Clerk – Cathy Garrett
Wayne County Commission – Irma Clark Coleman, Tim Killeen, Martha Scott
Wayne County  3rd Circuit Court – Mark Slavens
Wayne County 36th District Court – Anthony Garrett, Cylenthia Miller

Muskegon Area Races
Muskegon District​ Court – Geoffrey Nolan
Muskegon County Probate Court – Brenda Sprader

Saginaw Area Races
10th Circuit Court Judge – Andre Borrello
Saginaw City Council – Ann E Boensch, Clint Bryant, Floyd Kloc
Saginaw Public School Board – 6 year term – Herbert J Herd, Joyce J Seals
Saginaw Public School Board – term ending 11/30/2018 – Jason E Thompson
Saginaw County Clerk – Michael J Hanley

 

Comments Off on Election 2016 Michigan Recommendations